MEXIKÓVÁROS - Míg az egyik városban a politikusok ígéretet tesznek arra hogy a kormány majd visszaállítja a rendet a régióban, addig néhány száz kilométerrel távolabb, a Michoaca mezőgazdasági területeken kisteherautós fegyveresek járják az utakat. A magukat Önvédelmi Erők-nek hívó csapatok civil fegyveresekből állnak és milíciaként védik a városokat a gyilkos kábítószermaffia ellen.
A Michoacán Önvédelmi Testület tagjai egy homokzsákkal védett teherautón
Eduardo Verdugo/Associated Press
A mexikói kormány harcot hirdetett, de csúnyán elbukott, miközben a halálos áldozatok száma már több mint 90.000.
Persze a szakértők azt mondják, hogy az Önvédelmi Erők tagjai egy szedett-vedett társaság, meg biztosan ők is bandatagok, de erre nem szolgálnak bizonyítékokkal. A Michoaca-i helyzet az egyik legnagyobb biztonsági kihívás a politikusoknak.
A mexikói belügyminiszter kijelentette, hogy majd átveszik az irányítást a terület felett, de közben elismerte azt is hogy eddig a hatóságok nem tudtak rendet teremteni ott, ahol most a fegyveres civilek védik a lakosságot. A belügyminiszter azt üzente az Önvédelmi Erők tagjainak, hogy menjenek haza és megígérte nekik hogy majd a kormány rendet tesz.
Néhány nappal később ugyan érkeztek rendőrcsapatok a helyszínre, de az Önvédelmi Erők egyik vezetője azt nyilatkozta a helyi médiának hogy kitartanak és az önvédelmet nem szüntetik be. Bár egyetértenek azzal hogy a fegyvereket majd egyszer le kell tenniük és majd újra vissza kell menniük a mindennapi munkájukat
végezni, de az államnak el kell ismernie hogy a jelenlegi helyzet a kormány hibája.
Egy fegyveres polgár Antúnez egyik utcáján
Rodrigo Cruz-Perez for The New York Times
A probléma már olyan súlyos, hogy a gyilkosságok és a sorozatos emberrablások már teljesen mindennapi eseteknek számítanak.
Bár a civil önvédelem sikeres, a politikusok és a szakértők ellenük beszélnek és bandatagsággal vádolják a tagjaikat. Az Önvédelmi Erők viszont csak annyit válaszol erre, hogy ők civilek és bármi is történjen, ők megvédik a lakosságot.
Az önvédelmi csoport egyik tagja, Antúnez-ban. A városban se rendőr
se katona nincs és a civilek lefegyverzése sincs folyamatban.
se katona nincs és a civilek lefegyverzése sincs folyamatban.
Rodrigo Cruz-Perez for The New York Times
Antunez városba bevonult a hadsereg hogy lefegyverezze az embereket, miután a helyi fegyveres civilek harcba szálltak és győzelmet arattak a drogbandák egyik csoportja felett. A drogmaffia tagjai elvették egy helyi lakos ingatlanát, majd befészkelték magukat az épületbe és legyilkolással fenyegették az embereket. A civilek elsöpörték ezeket a bűnözőket.
A gazdák és a fegyveres civilek lezárták a poros utat mikor odaértek a kormányerők. A hadsereg követelte a polgároktól hogy engedjék át őket, az emberek pedig könyörögtek nekik hogy vonuljanak el és hagyják őket békén. Elszabadultak az indulatok, elrepült egy kő, a katonák először a levegőbe, majd a tömegbe lőttek. Ez két ember életébe került.
"Csak egy földműves volt és most halott" - panaszolta egy helyi lakos.
Az elhunyt egy 48 éves citromszüretelő volt, aki még csak nem is volt tagja a fegyveres polgárőrségnek, most mégis meghalt mert szót emelt a kormány és a katonák ellen.
Az Önvédelmi Erők felveszik a harcot a drogbandákkal szemben. Mivel a kormányerők ezt nem tették meg, így most a harcok a falvak utcáin folynak a fegyveres civilek és a drogmaffia bűnözői között.
Guerrero szomszédságában szervezett felvonulást
a Közbiztonsági Rendszer (ez a polgárőr szervezet neve)
a Közbiztonsági Rendszer (ez a polgárőr szervezet neve)
Több száz fegyveres civil támadta meg Paracuaro-n befészeklődött drogkartell.
A támadás sikeres volt és a civilek elfoglalták
a fegyveres bűnözők főhadiszállását.
A támadás sikeres volt és a civilek elfoglalták
a fegyveres bűnözők főhadiszállását.
Vajon valóban le kellene fegyverezni a civileket, akik sikeresen harcolnak a drogosok szervezett hadserege ellen? El kellene-e venni a fegyvert azoktól, akiket a kormány nem védett meg? Ráadásul ha megtennék, azzal az állam azt a látszatot keltené hogy a kormány a drogbandák oldalán áll.
Vagy hagynia kellene a kormánynak, hogy ezek az emberek -akik nem képzettek és nem tudni hogy pontosan kicsodák- tovább harcoljanak?
Antunez városban a kormány a második lehetőséget választotta. Visszavonult hogy nyugalom legyen. Bár a mexikói politikusok hazaküldték az embereket, két város szembeszállt és egyáltalán nem engedelmeskedett, így a mai napig az ellenőrzésük alatt tarták a területeket. A fegyveres védekezők egy része tizenéves, akik
kopott autókkal járőröznek.
Az önvédelmi csoportok erősödése az egyik legjobb bizonyítéka a kormánnyal és a hatóságokkal szembeni bizalmatlanságnak. A vidéki területeken ez méginkább tapasztalható.
Egy New York-i szakértő szerint a Michoca-ni helyzet azért alakult ki, mert a hatóságok és az állam nem tette meg az erőszak elleni szükséges lépéseket. És mivel a kormány nem védte meg a polgárokat, így most az egyszerű lakosság a saját kezébe vette a közbiztonságért folytatott harcot.
A több faluból összeverődött fegyveres civil sereg kisteherautó
konvojjal halad előre, hogy összecsapjon a drogos bűnözőkkel
konvojjal halad előre, hogy összecsapjon a drogos bűnözőkkel
A fegyveres lakosság nyomására az állam is rá van kényszerítve arra, hogy tegyen végre valamit. Legutóbb a régió legerősebb drogbandájának 2 vezetőjét tartóztatták le. A hatóságok folyamatosan arról beszélnek, hogy majd lefegyverzik a lakosságot, hiszen szerintük már lassan rend van.
A lakosok ezt nem így látják, az emberek félnek. A magukat "Templomos Lovagok"-nak hívó drogbanda halálosan fenyegeti az embereket, és nem csak fenyegetőzik hanem valóban öl is. Egy kertészt azért gyilkoltak meg, mert az nem adta át nekik a földjét.
"Mikor a rendőrség épp itt volt, a bűnözők vezetője akkor is csak annyit mondott, hogy majd visszajön és mindannyiunkat kivégez." - mondta egy helyi kereskedő.
A civil fegyvereseknek többnyire félautomata puskáik vannak és kisteherautóik, amiket a bűnözőktől vesznek el. Tagadták hogy bármi közük lenne bármilyen bandához és nem akartak nyilatkozni arról hogy milyen taktikát alkalmaznak a drogkartell elleni harcban.
A helyi rendőrség elmenekült, a bűnözők pedig elbújkáltak mikor a védekező fegyveres civilek többségbe kerültek.
Az polgárőrök ellenőrző pontokat állítottak fel a városba vezető utakon, figyelik az autókat, ügyelnek a biztonságra és ezért a lakosságtól hálából egy kis pénzt és élelmet kapnak.
A ruháik rongyosak és sokuknál szembetűnik hogy nem képezték ki őket fegyverhasználatra. Miközben az egyik vezetőjük a riporterrel beszélt, egy fegyver véletlenül elsült.
Az teljesen egyértelmű, hogy a lakosság nagyon hálás ezeknek az embereknek.
Az egyik dolog amit a fegyveres őrség lerombolt, az a drogbáró szobra, ami egy kis kápolnában volt. Később a helyiek egy védőszent szobrát állították a helyére.
Mikor elfoglalták Paracuaro-t, lefegyverezték azokat a rendőröket
akikről azt feltételezték hogy a drogkartell kitartottjai
akikről azt feltételezték hogy a drogkartell kitartottjai
Fegyveres civilek egy ellenőrző pontnál
Mindenkit előállítottak akiről azt gondolták
hogy kapcsolatuk lehet a helyi drogbandával.
Jelenleg 11 rendőr van letartóztatás alatt.
hogy kapcsolatuk lehet a helyi drogbandával.
Jelenleg 11 rendőr van letartóztatás alatt.
Az előállítások nem számítanak különleges eseménynek.
Néhány hónappal ezelőtt egy másik civil csoport
Néhány hónappal ezelőtt egy másik civil csoport
50 embert tartóztatott le hasonló vádakkal.
Míg a Paracuaro-i polgárőrök a drogkartell seregével harcolnak,
addig a többi Mexikói polgárőr a rablók, nemi erőszakolók
addig a többi Mexikói polgárőr a rablók, nemi erőszakolók
és gyilkosok ellen folytat háborút
Mikor a polgárok megtisztították Paracuaro-t, a Michaocan-i kormányzó
azt nyilatkozta a sajtónak, hogy mindent megtesz hogy a rendőrséggel
eltűntesse a civil polgárőrcsoportokat
eltűntesse a civil polgárőrcsoportokat
Forrás:
http://www.businessinsider.com/mexican-vigilantes-battle-drug-cartel-photos-2014-1
http://www.businessinsider.com/mexican-vigilantes-battle-drug-cartel-photos-2014-1
http://www.nytimes.com/2014/01/14/world/americas/enemies-of-mexican-drug-gangs-pose-a-security-challenge.html?_r=2
http://www.nytimes.com/2014/01/16/world/americas/a-quandary-for-mexico-as-vigilantes-rise.html
http://www.nytimes.com/2014/01/15/world/americas/mexico-faces-obstacle-in-curbing-vigilantes-fighting-drug-gang.html
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése